Bałkany samochodem we dwoje. Bułgaria, Rumunia, Serbia, Węgry Miejsca

Bałkany samochodem 7. Kamienny Brzeg, Bułgaria

Kamienny Brzeg Bułgaria

W poprzednim wpisie z serii Bałkany samochodem opisałam Orca Bay. Ta plaża była zabawnym odkryciem. Po nim wstąpiliśmy jeszcze do dwóch wartych zobaczenia miejsc: Topoli i Przylądku Kaliakra. Szczególna uwaga należy się jednak miejscowości o nazwie Kamienny Brzeg, która dosłownie zapiera dech w piersiach!

Topola

Topola to cicha wieś ​​należąca do gminy Kawarna.

topola topola

Kaliakra

Przylądek Kaliakra to dwukilometrowy cypel, który tworzą monumentalne skały. To kalejdoskop barw klifów, grot, porostów i plaży wysypanej muszlami małży. Nazwa Kaliakra oznacza „krwawy przylądek” i pochodzi od czerwonego zabarwienia tutejszych skał, ale legenda głosi, że to przelana krew obrońców fortecy Tirisis z IV w.p.n.e. (jej ruiny nadal można podziwiać). Charakterystycznym punktem przylądka jest stuletnia latarnia morska.

Przylądek Kaliakra Przylądek Kaliakra Przylądek Kaliakra Przylądek Kaliakra Przylądek Kaliakra Przylądek Kaliakra

Kamienny Brzeg

Kamienny Brzeg jest rezerwatem przyrodniczo-archeologicznym.  Znajduje się tu ponad 100 jaskiń. To porywająco piękna, dzika przyroda. To skalne urwiska, z których można podziwiać Morze Czarne. Ciarki przeszły mnie od stóp do głów kiedy zbliżyliśmy się do blisko dwustumetrowej przepaści. Wyjątkowości temu miejscu dodaje oryginalna kolorystyka: żółto-pomarańczowe stepy, brązowawe, wysuszone kępy traw. Do tego pomarańczowo-fioletowe niebo z zachodzącym słońcem. I cisza. W oddali widać tylko kilka domów i przyczepę kempingową należącą do turystów. Aż chciałoby się mieć swoją, aby móc tu przenocować. Serdecznie polecam to magiczne miejsce, w którym można zatopić się w myślach i odciąć od problemów jeśli jakiekolwiek zaprzątają nam głowę.

Kamienny Brzeg Bułgaria Kamienny Brzeg Bułgaria Kamienny Brzeg Bułgaria Kamienny Brzeg Bułgaria Kamienny Brzeg Bułgaria Kamienny Brzeg Bułgaria Kamienny Brzeg Bułgaria Kamienny Brzeg Bułgaria Kamienny Brzeg BułgariaKamienny Brzeg Bułgaria Bałkany samochodem 7

You Might Also Like