Bałkany samochodem we dwoje Podróż

Bałkany samochodem 7. Kamienny Brzeg, Bułgaria

Kamienny Brzeg Bułgaria

W poprzednim wpisie z serii Bałkany samochodem opisałam Orca Bay. Ta plaża była zabawnym odkryciem. Po nim wstąpiliśmy jeszcze do dwóch wartych zobaczenia miejsc: Topoli i Przylądku Kaliakra. Szczególna uwaga należy się jednak miejscowości o nazwie Kamienny Brzeg, która dosłownie zapiera dech w piersiach!

Topola

Topola to cicha wieś ​​należąca do gminy Kawarna.

topola topola

Kaliakra

Przylądek Kaliakra to dwukilometrowy cypel, który tworzą monumentalne skały. To kalejdoskop barw klifów, grot, porostów i plaży wysypanej muszlami małży. Nazwa Kaliakra oznacza „krwawy przylądek” i pochodzi od czerwonego zabarwienia tutejszych skał, ale legenda głosi, że to przelana krew obrońców fortecy Tirisis z IV w.p.n.e. (jej ruiny nadal można podziwiać). Charakterystycznym punktem przylądka jest stuletnia latarnia morska.

Przylądek Kaliakra Przylądek Kaliakra Przylądek Kaliakra Przylądek Kaliakra Przylądek Kaliakra Przylądek Kaliakra

Kamienny Brzeg

Kamienny Brzeg jest rezerwatem przyrodniczo-archeologicznym.  Znajduje się tu ponad 100 jaskiń. To porywająco piękna, dzika przyroda. To skalne urwiska, z których można podziwiać Morze Czarne. Ciarki przeszły mnie od stóp do głów kiedy zbliżyliśmy się do blisko dwustumetrowej przepaści. Wyjątkowości temu miejscu dodaje oryginalna kolorystyka: żółto-pomarańczowe stepy, brązowawe, wysuszone kępy traw. Do tego pomarańczowo-fioletowe niebo z zachodzącym słońcem. I cisza. W oddali widać tylko kilka domów i przyczepę kempingową należącą do turystów. Aż chciałoby się mieć swoją, aby móc tu przenocować. Serdecznie polecam to magiczne miejsce, w którym można zatopić się w myślach i odciąć od problemów jeśli jakiekolwiek zaprzątają nam głowę.

Kamienny Brzeg Bułgaria Kamienny Brzeg Bułgaria Kamienny Brzeg Bułgaria Kamienny Brzeg Bułgaria Kamienny Brzeg Bułgaria Kamienny Brzeg Bułgaria Kamienny Brzeg Bułgaria Kamienny Brzeg Bułgaria Kamienny Brzeg BułgariaKamienny Brzeg Bułgaria Bałkany samochodem 7

You Might Also Like

6 komentarzy

 • Reply
  Bałkany samochodem 12. Rumuńska gościnność, Sighisoara - Gburrek
  Lipiec 26 at 12:07 pm

  […] Bułgaria, urwisko w Kamiennym Brzegu […]

 • Reply
  Bałkany samochodem 9. Muszelkowe Krapets, Bułgaria - Gburrek
  Sierpień 11 at 12:22 am

  […] 6. Kamienny Brzeg, Bułgaria […]

 • Reply
  Bałkany samochodem 8. Tyulenovo, Bułgaria - Gburrek
  Sierpień 10 at 11:08 pm

  […] W ostatniej relacji naszej samochodowej podróży po Bałkanach pisałam o robiącym niesamowite wrażenie Kamiennym Brzegu. […]

 • Reply
  glamblog85
  Maj 18 at 7:32 pm

  Ooo jakie cudne widoki :) zazdroszczę Ci takiej wyprawy :)

  • Reply
   Gburrek
   Maj 19 at 12:24 am

   Dziękuję, było świetnie, bez konkretnego planu i jeszcze bez dziecka więc pełen luz ;-)

 • Reply
  Marta
  Styczeń 21 at 1:49 pm

  wstydz sie! nie lubic owocow morza… pffffff!!!

 • Leave a Reply