Życiowe

Świetny film o rodzinie Beksińskich. Ostatnia rodzina

ostatnia rodzina film beksińscy

Lubię śledzić życiorysy znanych osób. Nie inaczej było z intrygującym Zdzisławem Beksińskim, o którym książkę – „Bex@. Korespondencja mailowa ze Zdzisławem Beksińskim” – przeczytałam z zainteresowaniem, a teraz czekam na film, który pod koniec września wchodzi do kin. Nie wyobrażam sobie go przegapić! A wszystko zaczęło się w Sanoku.

Beksińscy

Kilka lat temu będąc przejazdem w Sanoku odwiedziliśmy Muzeum Historyczne, właśnie ze względu na znajdującą się w nim Galerię Zdzisława Beksińskiego, którego twórczość mój partner podziwiał. Ja jeszcze wtedy jej nie znałam, ale z miejsca zakochałam się w mrocznych, jakby wyjętych z niepokojącego snu obrazach, ilustracjach i fotografiach. Kiedy dodać do nich charyzmatyczną osobowość malarza i dramatyczne wydarzenia z jego życia (jedyny syn popełnił samobójstwo, a on sam został zamordowany we własnym mieszkaniu przez znajomego chłopaka), powstaje historia, która hipnotyzuje. Co do osobowości to bardzo fajnie opisał ją Magazyn Szum w tekście „Zdzisław Beksiński jako dzieło sztuki”.

Beksiński raczej odpychał niż przyciągał. Był typem autystycznym, jakby zasklepionym, ale jednocześnie władczym; był mizantropem i paranoikiem, szczególarzem i obsesjonatem. Lepiej więc może po prostu powiedzieć: był ekscentrykiem, choć przy tym formacie obsesji słowo to wydaje się eufemizmem. Bał się dzieci, innych ludzi (w ogóle: rozmów, kontaktów) (…) najbardziej nie znosił niedokładności, gapiostwa, drobnych błędów. To wtedy najsilniej manifestowały się jego obsesje. Przez całe dorosłe życie Beksiński to fiksat, typowy control freak, który najbardziej na świecie boi się nieprzewidywalności. Przypomnijmy jego prace fotograficzne z końca lat 50.: czarno-białe, silnie erotyczne, mroczne, pełne atrybutów – jak dzisiaj byśmy powiedzieli – BDSM. Beksiński krępował całkiem dosłownie: wiązał swoją żonę i robił jej zdjęcia, wówczas przełomowe.

W filmie „Ostatnia rodzina”, Zdzisława Beksińskiego zagra Andrzej Seweryn. Poniżej możecie zobaczyć zapowiedź wideo. Przykłady obrazów znajdziecie tu: Link do Galerii Beksińskiego w Sanoku , fotografii tutaj, mocno polecam też wywiad z 1991 roku, na którym można dostrzec na czym polega oryginalność Beksińskiego w podejściu do sztuki i do życia.

Beksińscy

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

You Might Also Like