Mama Miejsca Warszawa

Atrakcje dla dzieci w okolicach Warszawy. Zamek w Czersku

Majówka z dzieckiem w okolicach Warszawy. Zamek w Czersku

Jeśli nigdzie nie wyjechałeś na Majówkę i nie masz pomysłu gdzie wybrać się z dzieckiem to proponuję miejsce, w którym byliśmy wczoraj – Zamek w Czersku znajdującym się za Górą Kalwarią, na południe od Warszawy.

Majówka z dzieckiem w okolicach Warszawy. Zamek w Czersku

My wybraliśmy się tam z trzylatkiem (zdjęcia na końcu wpisu). Czy mu się podobało? Na początku średnio ponieważ kolejka po bilety (8 złotych za osobę dorosłą) była długa, staliśmy w niej jakieś dwadzieścia minut. Wcześniej kwadrans zajęło nam znalezienie miejsca parkingowego. Przyznam, że również po wejściu na teren ruin czternastowiecznego zamku nie było efektu wow. Zajrzeliśmy na dwa stanowiska z bibelotami i do innego, zawierającego niewielką ekspozycję rycerskiej broni, namiotu, weszliśmy na wieżę, zwiedziliśmy komnaty i pewnie powoli zbieralibyśmy się do domu gdyby nie pokazy treningów szermierczych o godzinie 14. Okazały się być prawdziwą frajdą dla dzieci w różnym wieku (nasz maluch był chyba najmłodszy). Każde dziecko dostało specjalną, miękką szpadę i odbyło rycerski trening. Uczyło się bronić, atakować, ganiało uciekającego szpiega i mogło poćwiczyć średniowieczne sztuki walki w parach. Te zajęcia ożywiły naszego trzylatka. Ukłon w stronę dwóch sympatycznych panów prowadzących te zajęcia bo mieli świetne podejście do najmłodszych. Podobało mi się też jak o średniowiecznej broni opowiadał dzieciakom pan z namiotu zawierającego różne szpady, toporki i elementy rycerskiego stroju. Z kolei we wnętrzu zamku najbardziej spodobała mi się śpiewająca pani grająca na harfie. Sprawiła, że poczułam się jak w Wiedźminie ;-)

Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia możecie znaleźć na stronie zamku.

Główny plan jest następujący:
– Pokaz mody średniowiecznej 12.00
– Pokazy treningów szermierczych lub manewry piechoty o 14.00
– Pokazy walki o 17.00
– Lektura średniowiecznych romansów rycerskich o 18.00

Nie tylko Majówka

O Zamku warto pamiętać nie tylko w pierwszym tygodniu maja. Od maja do końca września, co weekend, na rodziny czekają tu dworzanie i rycerze Pocztu Rycerskiego herbu Fastlof. Jak czytamy na stronie, uczestnicy mogą” przymierzyć zbroję, wziąć do ręki miecz, postrzelać z łuku, spróbować sił w splataniu wełny na lusetce, degustować średniowieczne przysmaki, zagrać w dawne gry”. Poza tym, w niedzielne przedpołudnia w godzinach 10 – 14 najmłodsi mogą uczestniczyć w plenerach malarskich.

 

You Might Also Like